
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 33.02 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Material | Polyester |
| Packaging | Tray |
| Depth | 13.18 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Insulation Resistance | 5 GΩ |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Gold |
| Lead Length | 3.02 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | UL |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 20 |
| Number of Poles | 20 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 5.7912 mm |
| PCB Mounting Orientation | Right Angle |
| Contact Gender | Male |
| Contact Shape | Square |
| Termination Post Length | 3.02 mm |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
